Jednym z największych wyzwań, z jaki mierzy się Europa, jest stres związany z pracą, na który narażona jest jedna czwarta pracowników.
Około 50%-60% wszystkich nieobecności jest związana z nadmiernym stresem w pracy. Szacuje się, że ich roczny koszty oscyluje wokół 20 000 000 EUR.
Definicja Wypalenia zawodowego
Wypalenie zawodowe to zjawisko spowodowane przez długotrwały stres związany z pracą, który przewyższa indywidualne możliwości radzenia sobie z nim. Charakterystyczne dla wypalenia są wyczerpanie fizyczne, emocjonalne i psychiczne, cynizm, deprecjacja swoich dokonań i możliwości związanych wykonywaną pracą oraz obniżona efektywność.
Kto jest narażony na wypalenie zawodowe?
Szczególnie narażeni na wypalenie są:
- Osoby postrzegane jako „super-efektywne” lub „wysokich lotów”,
- Ci z bardzo wysoką motywacją i oczekiwaniami początkowymi, którzy „pozbyli się złudzeń” lub rozczarowali się,
- Indywidualiści wspinający się po szczeblach kariery, któzy nie są juz w stanie sprostać presji zawodowej
- Ludzie związani z zawodami, gdzie pomaga się innym (pracownicy opieki społecznej, służby zdrowia, systemu edukacji).
Na co zwracać uwagę?
Wypalenie wpływa na efektywność i poziom energii. Osoby dotknięte tym syndromem doświadczają coraz większego poczucia bezradności, beznadziei, odczłowieczenia i rozżalenia. Większości ludzi zdarza się czuć znudzonym, przeładowanym i niedocenionym. Jedna jeżeli czujesz się w ten sposób przez większość czasu być może doświadczasz wypalenia zawodowego. Poniżej znajdują sie niektóre z sygnałów ostrzegawczych:
- Każdy dzień jest „do bani”,
- Nie zależy Ci na pracy, ani na życiu osobistym
- Ciągle czujesz deficyt energii, „nie masz siły”
- Czujesz, że większość dnia robisz rzeczy nudne lub przytłaczające,
- Nic co robisz nie robi na nikim wrażenia lub nie jest doceniane.
Konsekwencje wypalenia dotykają wszystkich sfer życia – zarówno osobistego jak i społecznego. Negatywne skutki zdrowotne mogą być spowodowane długotrwałym obniżonym stanem odporności i powtarzającymi się chorobami, takimi jak przeziębienia lub katar. Biorąc pod uwagę zróżnicowane i liczne niekorzystne skutki wypalenia istotne jest podjąć działania naprawcze jak najszybciej.